FreshMail.pl

Gdy emocje już opadną…

Gdy już jest po negocjacjach to… warto mieć gotową odpowiedź na pytanie: W jaki sposób stworzyć i utrzymać odpowiednią relację biznesową?

Kilka informacji już zostawiłem na blogu na temat negocjowania a zostawię jeszcze niewspółmiernie więcej. Chciałbym się jednak na chwilę zatrzymać i zrobić krótką przerwę od technik negocjacyjnych, aby wskazać Ci drogę, którą warto obrać, aby stworzyć odpowiednie środowisko do współpracy, gdy same negocjacje już się zakończyły.

Powiedzmy, że przystąpiłeś do trudnych, lecz intratnych negocjacji biznesowych. Były one czasochłonne i wyczerpujące, a dojście do porozumienia z partnerem nie było łatwe. Zostały one jednak zamknięte w stylu win-win, ustalenia zostały poczynione, umowa podpisana. Czy już możesz odpocząć? Absolutnie nie!

Koniec negocjacji to tak na prawdę dopiero początek drogi do obopólnej, efektywnej i jakbyśmy sobie tego życzyli, przyjemnej współpracy.

Po podpisaniu umowy

Powinieneś zadbać o wymienione poniżej 4 aspekty współpracy, aby przebiegała ona pozytywnie i była produktywna dla obu stron.

1. Wymiana informacji

Po zakończonych negocjacjach, poinformuj drugą stronę, kiedy i w jaki sposób będziesz się kontaktował oraz dotrzymuj tych zobowiązań. Zadbaj o to by komunikat z informacją krążył w dwie strony. Pamiętaj, że różne sposoby komunikacji, różnią się efektywnością. Czasem, aby przekazać prostą informację, wystarczy krótki mail. W innym przypadku warto skorzystać z najmocniejszego narzędzia czyli spotkania face-to-face. Pozwala ono nie tylko na poznanie się lepiej i okazanie szacunku drugiej stronie, lecz także może stać się świetnym katalizatorem nowych pomysłów.

2. Zaufanie

Po pierwsze, partner w biznesie powinien być przewidywalny. Po drugie, powinien szanować drugą stronę i dotrzymywać danego słowa. Spóźnianie się, zawalanie terminów, wolne odpowiedzi na e-maile itp. nie powinny mieć miejsca. Jeżeli wiesz, że np. zawalisz ustalony wcześniej, termin, przyznaj się do tego za wczasu. Będzie to dowód Twojej rzetelności, pod warunkiem, że nie powtórzy się to szybko.

3. Zaangażowanie

Odpowiednie zaangażowanie w długoterminową współpracę, to takie, które zaangażuje obie strony. Nie chodzi tu o wymianę uprzejmości lecz o prawdziwe zaangażowanie, dzięki któremu obie strony chcą doprowadzić plan do skutku i oczekują korzyści dla siebie jak i dla partnera.

4. Wzajemny szacunek

Zawsze pokaż zainteresowanie opinią drugiej strony, pozwól aby Twój partner w biznesie miał szansę się wyrazić. Każda ze stron ma prawo i może wnieść coś nowego i wartościowego do współpracy. Możesz uważać, że to Ty wiesz więcej o tym interesie, lecz zawsze może się zdarzyć. że świeża opinia 2 strony otworzy Ci oczy na aspekt, którego nie brałeś pod uwagę.

Podsumowując, po negocjacjach nie tylko liczby i słowa spisane w formie umowy się liczą, warto także zadbać o odpowiednią higienę współpracy biznesowej. Powyższe cztery, odpowiednio zadbane, obszary pomogą w rozwinięciu i utrzymaniu perfekcyjnej biznesowej relacji co bezpośrednio przełoży się na zadowolenie obu stron i zyski jakie będą czerpać ze wzajemnej współpracy.

Artykuł przedstawia subiektywne podejście do omawianego tematu. Jest ono wypadkową nabytej wiedzy, prywatnych doświadczeń oraz spostrzeżeń. Jeżeli decydujesz się stosować tę wiedzę na co dzień, robisz to na własną odpowiedzialność. Każde niewłaściwie zastosowanie wiedzy nie zagraża Twojemu życiu ani zdrowiu.

Jeżeli masz pytania, zapraszam do dyskusji. Zostaw komentarz pod wpisem bądź napisz na adres
blog@jaknegocjowac.pl.

Maciek
JakNegocjowac.pl

Poradnik Negocjatora #01

Wpisz się na listę i otrzymaj darmowy PN #01, #02

FreshMail.pl