FreshMail.pl
lęk, obawa, niepokój

Lęk przed negocjowaniem? Stać Cię?

Boisz się podczas zakupów bądź ustalania warunków współpracy zapytać o obniżkę ceny? Zastanawiasz się jak podejść do tematu? Im więcej o tym myślisz w konkretnej sytuacji, tym gorzej. Zaczynasz się denerwować i robi Ci się coraz cieplej. Nie lubisz tego uczucia. Co robisz? Masz dwa wyjścia. Jedno to: przełamać strach i nieskładnie coś wybełkotać bez przekonania. Drugie to: odpuścić i mieć święty spokój tłumacząc sobie, że „Ty tak nie lubisz”, „że Cię stać”, „że innym razem już na pewno się odważysz”. Czy jednak stać Cię na taką rozrzutność swojego czasu i pieniędzy?

Niepokój

Uczucie niepokoju pojawia się w sytuacjach, gdy dochodzimy do swojej granicy strefy komfortu. Każdy ma swoją strefę ustaloną na innym poziomie, jednak uczucia, których doświadczamy przy jej krawędzi, są podobne dla wszystkich.

Lęk przed negocjowaniem jest w mojej opinii czymś pokrewnym do bardziej znanego lęku przed wystąpieniem publicznym. W podobny sposób można także z nimi walczyć. Pamiętaj, że do lęku przed wystąpieniami publicznymi przyznaje się około 80% osób, a pozostałe 20% osób zapewne kłamie.

Chętnie zagłębię się w temat, jednak nie dzisiaj. Dzisiaj tylko radzę jak zrobić, żeby nie tracić okazji do oszczędzania swoich pieniędzy.


Wpisz się na newsletter i odbierz darmowy Poradnik Negocjatora – #01


Alternatywne sposoby negocjowania

Boisz się negocjować cenę na żywo? Zrób to telefonicznie! Nie widząc drugiej osoby zdecydowanie ułatwiasz sobie sprawę. Nie zobaczysz reakcji emocjonalnej rozmówcy a ewentualną odmowę przełkniesz łatwiej. Mimo ułatwienia, akcja rozmowy telefonicznej toczy się na żywo, więc i tutaj mogą pojawić się opory. Rozwiązanie?

Napisz maila! Możesz na spokojnie przygotować wiadomość w odpowiednim dla Ciebie czasie i wysłać. Pozostanie tylko oczekiwanie na odpowiedź. Jeżeli umiejętnie stworzysz zapytanie, szanse na obniżkę ceny także masz spore.

Napisz kilkanaście maili, zdobądź doświadczenie. Zauważ, że adresaci, odpisują na Twoje maile, a ich wiadomości są pisane w przyjemnym bądź neutralnym tonie.

Gdy już opanujesz pytanie o zniżki, rabaty poprzez maila, zrób kolejny krok do przodu i wykonaj telefon. Po pierwszym przyjdzie czas na drugi, trzeci i kolejne.

Po odpowiednim dla Ciebie czasie, gdy poczujesz się pewniej podczas rozmów, zacznij negocjować ceny podczas rozmów na żywo. Zobaczysz, że po lęku niewiele zostało.

Mail jest najłatwiejszym, ale i najmniej efektywnym sposobem na negocjowanie ceny. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie masz możliwości kontaktu bezpośredniego i mail jest jedynym dostępnym rozwiązaniem.

Rozmowa na żywo jest najbardziej efektywna, ponieważ dostaniesz na niej najwięcej wskazówek, jeżeli oczywiście potrafisz aktywnie słuchać. Poza tym zawsze trudniej jest odmówić prośbę osobie, z którą rozmawiamy na żywo.

Ćwicz negocjowanie cen od wybranego przez Ciebie podejścia.

I pamiętaj! Co najgorszego może Ci się przydarzyć gdy zapytasz o zniżkę i jej nie dostaniesz?

To jak? Zaczynasz negocjować ceny, czy może jednak „stać Cię” na swój lęk?

Maciek
JakNegocjowac.pl

Poradnik Negocjatora #01

Wpisz się na listę i otrzymaj darmowy PN #01, #02

FreshMail.pl