FreshMail.pl
Umiejętności negocjatora

Umiejętności negocjowania można się nauczyć

Inwestycja w rozwijanie umiejętności negocjowania jest jedną z najlepszych inwestycji na jaką każdy z nas może sobie pozwolić. Wystarczy znaleźć odpowiednią ilość czasu i chęci do doskonalenia.

Jeżeli chcesz opanować sztukę negocjacji musisz wiedzieć, że przy okazji, nabierzesz większej pewności siebie oraz staniesz się bardziej efektywny i przekonujący w codziennych sytuacjach. Jeżeli masz ochotę na zdobycie umiejętności, która najszybciej przekłada się na zarabiane przez Ciebie pieniądze, to jesteś w odpowiednim miejscu – na blogu JakNegocjować.pl.

Dzisiaj zajmuję się najważniejszymi umiejętnościami składowymi, z których rodzi się efektywność najskuteczniejszych negocjatorów. Jeżeli je w sobie rozwiniesz, zdobędziesz kontrolę nie tylko nad swoimi finansami, ale także zaczniesz czerpać korzyści z nabytej wiedzy w życiu prywatnym.

Panuje stereotyp, że efektywny negocjator to twardy człowiek, który mocno stoi przy swoim stanowisku, nie odpuszcza i targuje się bez litości. Czasem jest arogancki czy agresywny, dzięki czemu jego skuteczność się podnosi.

Rzeczywistość jest jednak daleka od powyższego opisu. Najskuteczniejsi negocjatorzy to ludzie, w których towarzystwie inne osoby czują się komfortowo i z którymi odczuwają naturalną chęć współpracy. Zaufanie do osób, którzy doskonale opanowali umiejętności negocjacyjne, pojawia się niemal automatycznie. Propozycja wychodząca od doświadczonego negocjatora jest postrzegana jako najlepsze możliwe rozwiązanie dla obu stron. Cechami charakterystycznymi dla profesjonalistów w tej dziedzinie jest to, że są przyjaznymi, miłymi i dającymi się lubić osobami. To osoby, w których towarzystwie chcemy przebywać. Mylnie jest sądzić, że to osoby wymagające i przymuszające do akceptowania rozwiązań niekorzystnych bądź nieprzekonujących.

Najważniejsze umiejętności negocjacyjne

Doświadczonego negocjatora można poznać, po tym, że poszukuje rozwiązania korzystnego dla wszystkich stron. Jakie są zatem składowe umiejętności, które prowadzą wytrawnych negocjatorów do rozwiązań win-win?

Aktywne słuchanie

Wykwalifikowany negocjator więcej czasu spędzi na słuchaniu, niż mówieniu. Poprzez słuchanie trzeba w tym przypadku rozumieć, nie tylko aktywny odbiór werbalny, lecz także czytanie mowy ciała. Zamiast mówić, tłumaczyć, czy argumentować swoje stanowisko negocjator szuka obszarów współpracy, aby móc zaproponować kreatywne i korzystne rozwiązanie satysfakcjonujące dla obu stron.

Przygotowanie

Świadomość potrzeby przygotowania jest jedną z najważniejszych rzeczy w procesie negocjacyjnym. Mimo, że przygotowanie odbywa się jeszcze przed samym procesem negocjowania, to w 80-90% zależy od niego czy negocjacje zakończą się sukcesem. Negocjujący powinni przygotować się pod kątem tematu, który będzie przedmiotem negocjacji oraz wiedzy o osobie/osobach, z którymi będą rozmawiać. Dodatkowo, warto przemyśleć strategię i zwizualizować sobie same negocjacje od początku do końca. Przygotowanie, to także prześledzenie historii dotychczasowej współpracy i odnalezienie w niej wspólnych celów czy sukcesów. Często dotychczasowa współpraca będzie nadawała ton negocjacjom. Informacje zebrane przed spotkaniem przeistoczą się w siłę negocjacyjną na spotkaniu. Warto także pamiętać, że nie da się przygotować zanadto.


Więcej o przygotowaniu: Przygotowanie do negocjacji


Analizowanie problemu

Doświadczony negocjator musi potrafić ustalać potrzeby drugiej strony, często kryjące się za jej stanowiskami. Dokładna analiza i zidentyfikowanie problemów to kluczowa sprawa w późniejszym proponowaniu rozwiązań. Umiejętność analizowania problemu jest równa umiejętności zadawania dobrych pytań, które pomagają zrozumieć, co tak na prawdę jest najważniejsze dla obu stron.

Kontrola emocji

Trzymanie emocji na wodzy nawet w sytuacjach stresowych czy nieprzewidywalnych to umiejętność, która potrafi uspokoić niespokojne chwile pojawiające się podczas burzliwych dyskusji. Brak umiejętności kontrolowania emocji prowadziłaby do niekontrolowanych, a co za tym idzie, niekorzystnych wyników. Biorąc pod uwagę, np. negocjację warunków zatrudnienia, trudniej jest kontrolować emocje. Podczas rozmów o zwiększenie wynagrodzenia (które często się należy), pracownik nerwowo wysuwa warunek wszystko albo nic, który jednoznacznie skreśla szanse na wzrost zarobków i kończy się utratą pracy. Kontrola emocji podczas dyskusji na tematy finansowe jest umiejętnością, którą warto mieć w swoim arsenale.

Umiejętności werbalne

Doświadczony negocjator potrafi jasno i efektywnie komunikować się z drugą stroną. W tym zakresie nie jest pożądane zagadanie drugiej strony, lecz jasność przekazu. Umiejętność jasnego określenia swojego celu oraz przejrzysta argumentacja w bezsprzeczny sposób kierują w stronę postawionego celu oraz pozytywnego zamknięcia negocjacji.

Podejmowanie decyzji

Szybkość podejmowania decyzji może być kluczowa w trakcie wielu spotkań negocjacyjnych. Umiejętność podjęcia szybkiej, ale zarazem rozsądnej i zdecydowanej decyzji w danej sytuacji jest szansą na zamknięcie negocjacji nawet w sytuacjach patowych.

Praca zespołowa

W negocjacjach nie zawsze mamy do czynienia z sytuacją, kiedy tylko dwie osoby ustalają ze sobą warunki. Przy bardziej skomplikowanych zagadnieniach, często wymagana jest obecność dodatkowych osób (prezes, księgowy, prawnik) i tutaj umiejętność pracy w zespole jest nieoceniona. Efektywny negocjator musi posiadać zdolność budowania dobrych ram współpracy w swoim zespole, co za tym idzie, umiejętność uzyskiwania rozwiązania akceptowalnego nie tylko dla drugiej strony, ale także dla członków swojego zespołu.

Rozwiązywanie problemów

Nie warto skupiać się na konkretnym problemie, jeżeli można ten czas wykorzystać znacznie efektywniej poszukując różnych jego rozwiązań. Umiejętność ta pomaga w obustronnej komunikacji, pomaga przełamywać momenty zwątpienia oraz pozwala na znalezienie rozwiązań alternatywnych z korzyścią dla dwóch stron.

Umiejętne negocjowanie i satysfakcja z osiągniętego wyniku mogą w bardzo szybkim tempie podnieść Twoją pewność siebie, lecz jest także druga strona medalu. Jeżeli w negocjacjach nie osiągniesz swoich celów, a ich wynik nie będzie satysfakcjonujący, licz się z obniżeniem samooceny.

By być w pożądanej pierwszej grupie rosnącego zadowolenia, doskonal umiejętności i stawaj się coraz lepszym negocjatorem. Po krótkim czasie zobaczysz, że nabierasz kontroli nad przebiegiem wydarzeń, Twoja pewność siebie wzrośnie, a nastawienie na kolejne „trudne” sytuacje, przemieni się z niechęci przed spotkaniem na pozytywne oczekiwanie na kolejne.

Artykuł przedstawia subiektywne podejście do omawianego tematu. Jest ono wypadkową nabytej wiedzy, prywatnych doświadczeń oraz spostrzeżeń. Jeżeli decydujesz się stosować tę wiedzę na co dzień, robisz to na własną odpowiedzialność. Każde niewłaściwie zastosowanie wiedzy nie zagraża Twojemu życiu ani zdrowiu.

Jeżeli masz pytania, zapraszam do dyskusji. Zostaw komentarz pod wpisem bądź napisz na adres
blog@jaknegocjowac.pl.

Maciek
JakNegocjowac.pl

Poradnik Negocjatora #01

Wpisz się na listę i otrzymaj darmowy PN #01, #02

FreshMail.pl