Czym Jest Negocjowanie I Dlaczego Warto Wdrożyć Je W Codziennym Życiu?

Jako dziecko nie rozumiałem czym jest negocjacja. Wstydziłem się jej. Pamiętam, że kiedy rodzice kupowali samochód czy piekarnik, zawsze pytali o zmniejszenie ceny czy polepszenie warunków gwarancji. Wtedy każde zakupy były dla mnie koszmarem. Bałem się, że znowu się zacznie to negocjowanie ceny. Negocjowanie warunków gwarancji. Negocjowanie ze sprzedawcą. Oj jak bardzo tego nie rozumiałem. Było mi wstyd!

Sytuacja zmieniła się, kiedy dostałem swoją pierwszą pracę i zacząłem liczyć własne pieniądze.

Nadszedł czas kupienia pierwszego samochodu. Cena samochodu z 14 900 zł zmniejszyła się na niecałe 13 tysięcy. Z przeglądem na stacji kontroli pojazdów zasponsorowanym przez sprzedawcę.

Potem nadszedł czas na pierwsze wynajęcie mieszkania. Tutaj mniej spektakularnie. Z 1000 zł na 900 zł miesięcznie. Ale nawet taka oszczędność w skali roku daje kwotę rzędu 1200 zł.

Wtedy zrozumiałem. Negocjowanie to klucz do sukcesu. Pomyśl tylko na ilu rzeczach możemy zaoszczędzić. Zarobić. Wynegocjować lepsze warunki umowy. Lepiej porozumiewać się z partnerem lub partnerką.

Czym Jest Negocjacja?

Negocjowanie jest procesem, który ma na celu odnalezienie rozwiązania, z którego obie strony będą zadowolone. Negocjowanie nazywa się też sztuką porozumiewania się. Współpracą prowadzącą do obupólnej korzyści.

Negocjować warto w wielu różnych miejscach. Żeby rozpocząć ten proces należy… zacząć rozmawiać. A potem słuchać.

W zależności od tego gdzie i z kim negocjujemy, będzie to przebiegało w różnoraki sposób. Inaczej będziemy rozmawiać z szefem o podwyżce, a inaczej z drugą połówką o wyborze nowego samochodu.

Dlaczego Warto Uczyć Się Negocjowania W Życiu Codziennym?

Warto określić cel podczas nauki negocjowania.

Na przykład:
Chcesz nauczyć się negocjowania, żeby lepiej dogadywać się ze swoim partnerem/partnerką.

W jaki sposób negocjowanie ma wpływ na Twoje relacje?

Wiedząc jak rozmawiać i aktywnie słuchać drugiej osoby będziesz w stanie znaleźć wspólny grunt i najlepsze rozwiązanie. Warto zwrócić też uwagę na słowa, których używamy. Są one niezwykle istotne.

Czym Charakteryzuje Się Dobrze Zakończona Negocjacja?

Negocjowanie może przynosić różne rezultaty. Nie zawsze uda się znaleźć rozwiązanie które jest dobre dla obu stron.

Dobrze przeprowadzona negocjacja charakteryzuje się tym, że obie osoby czują, że odniosły sukces.

Słaba negocjacja pozostawia drugą osobę z poczuciem przegranej.

Po dobrej negocjacji nie możemy doczekać się następnej, a nasze relacje ulegają poprawie. Dzięki szczerej, dobrej rozmowie.

Podwyżka W Pracy? Przygotuj Się!

Chcesz dostać podwyżkę w pracy? Świetnie!

Jednak najpierw się przygotuj. I nie licz na to, że Twój szef sam Ci ją zaproponuje. To zdarza się bardzo rzadko. Lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i samemu zainicjować taką rozmowę.

Przygotuj się. Zastanów się, co robisz dobrze. Jaką wartość wnosisz dla firmy. Co można zrobić lepiej? Czego oczekujesz? Wejdź w buty swojego szefa. Zwizualizuj sobie przebieg tej rozmowy.

Przygotowania nie zawsze będą długie.

Kupując ciuchy w sklepie stacjonarnym, porównaj cenę z tymi w internecie. Uśmiechnij się. Porozmawiaj ze sprzedawcą. Negocjuj cenę. Nie zawsze się uda, ale to trening czyni mistrza.

Jakie Są Najczęstsze Problemy Występujące Przy Negocjowaniu?

  1. Negatywne nastawienie
  2. Różnica w postrzeganiu faktów
  3. Trudność w komunikacji przez nieprawidłowy dobór słów
  4. Brak aktywnego słuchania
  5. Angażowanie się w osobiste potyczki

I wiele innych…

Przy negocjacjach w życiu codziennym problemy te zależą często od tego, z kim mamy negocjować. Jednak niektóre z nich da się w łatwy sposób rozwiązać.

Znasz to uczucie, kiedy przed konfrontacją z partnerem czy przyjacielem masz natłok myśli w głowie? Wyobrażasz sobie negatywne scenariusze?

A jak często się spełniają?

Trzeba przestać się negatywnie nakręcać! To niezwykle ważne w przypadku negocjowania czy rozmowy.

Podsumowanie

Praktykowanie negocjacji w życiu codziennym przynosi wiele korzyści. Nie tylko finansowych. Przede wszystkim w relacjach międzyludzkich, które dzięki odpowiedniemu negocjowaniu (a nie wymuszaniu rozwiązań!) możemy poprawić i wzmocnić.